Spelschema fotbolls-VM 2018

Här presenteras det kompletta spelschemat för fotbolls-VM i Ryssland. För svensk del gäller följande: Sverige-Sydkorea 18 juni kl. 14.00, Tyskland-Sverige 23 juni kl. 20.00 och Mexiko-Sverige 27 juni kl. 16.00. Observera att samtliga matchtider är angivna i svensk tid.

VM-GRUPPSPEL

Svenska landslagets gruppspelsmatcher
Måndag 18/6 kl. 14.00, Sverige-Sydkorea
Lördag 23/6 kl. 20.00, Tyskland-Sverige
Onsdag 27/6 kl. 16.00, Mexiko-Sverige
Spela på Grupp F

Torsdag 14 juni
17.00, Moskva: Grupp A, Ryssland-Saudiarabien.

Fredag 15 juni
14.00, Jekaterinburg: Grupp A, Egypten-Uruguay
17.00, Sankt Petersburg: Grupp B, Marocko-Iran
20.00, Sotji: Grupp B, Portugal-Spanien

Lördag 16 juni
12.00, Kazan: Grupp C, Frankrike-Australien
15.00, Moskva: Grupp D, Argentina-Island
18.00, Saransk: Grupp C, Peru-Danmark
21.00, Kaliningrad: Grupp D, Kroatien-Nigeria

Söndag 17 juni
14.00, Samara: Grupp E, Costa Rica-Serbien
17.00, Moskva: Grupp F, Tyskland-Mexiko
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp E, Brasilien-Schweiz

Måndag 18 juni
14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp F, Sverige-Sydkorea
17.00, Sotji: Grupp G, Belgien-Panama
20.00, Volgograd: Grupp G, Tunisien-England

Tisdag 19 juni
14.00, Moskva: Grupp H, Colombia-Japan
17.00, Saransk: Grupp H, Polen-Senegal
20.00, Sankt Petersburg: Grupp A, Ryssland-Egypten

Onsdag 20 juni
14.00, Moskva: Grupp B, Portugal-Marocko
17.00, Rostov-na-Donu: Grupp A, Uruguay-Saudiarabien
20.00, Kazan: Grupp B, Iran-Spanien

Torsdag 21 juni
14.00, Jekaterinburg: Grupp C, Danmark-Australien
17.00, Samara: Grupp C, Frankrike-Peru
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp D, Argentina-Kroatien

Fredag 22 juni
14.00, Sankt Petersburg: Grupp E, Brasilien-Costa Rica
17.00, Volgograd: Grupp D, Nigeria-Island
20.00, Kaliningrad: Grupp E, Serbien-Schweiz

Lördag 23 juni
14.00, Moskva: Grupp G, Belgien-Tunisien
17.00, Sotji: Grupp F, Sydkorea-Mexiko
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp F, Tyskland-Sverige

Söndag 24 juni
14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp G, England-Panama
17.00, Jekaterinburg: Grupp H, Japan-Senegal
20.00, Kazan: Grupp H, Polen-Colombia

Måndag 25 juni
16.00, Volgograd: Grupp A, Saudiarabien-Egypten
16.00, Samara: Grupp A, Uruguay-Ryssland
20.00, Kaliningrad: Grupp B, Spanien-Marocko
20.00, Saransk: Grupp B, Iran-Portugal

Tisdag 26 juni
16.00, Moskva: Grupp C, Danmark-Frankrike
16.00, Sotji: Grupp C, Australien-Peru
20.00, Sankt Petersburg: Grupp D, Nigeria-Argentina
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp D, Island-Kroatien

Onsdag 27 juni
16.00, Kazan: Grupp F, Sydkorea-Tyskland
16.00, Jekaterinburg: Grupp F, Mexiko-Sverige
20.00, Moskva: Grupp E, Serbien-Brasilien
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp E, Schweiz-Costa Rica

Torsdag 28 juni
16.00, Volgograd: Grupp H, Japan-Polen
16.00, Samara: Grupp H, Senegal-Colombia
20.00, Kaliningrad: Grupp G, England-Belgien
20.00, Saransk: Grupp G, Panama-Tunisien

Fredag 29 juni
Vilodag

 

ÅTTONDELSFINALER

Lördag 30 juni
16.00, Kazan: Vinnare grupp C - Tvåa grupp D
20.00, Sotji: Vinnare grupp A - Tvåa grupp B

Söndag 1 juli
16.00, Moskva: Vinnare grupp B - Tvåa grupp A
20.00, Nizjnij Novgorod: Vinnare grupp D - Tvåa grupp C

Måndag 2 juli
16.00, Samara: Vinnare grupp E - Tvåa grupp F
20.00, Rostov-na-Donu: Vinnare grupp G - Tvåa grupp H

Tisdag 3 juli
16.00, Sankt Petersburg: Vinnare grupp F - Tvåa grupp E
20.00, Moskva: Vinnare grupp H – Tvåa grupp G

Onsdag 4 juli & torsdag 5 juli
Vilodagar
 

SLUTSPEL

Fredag 6 juli
16.00, Nizjnij Novgorod: Kvartsfinal 1
20.00, Kazan: Kvartsfinal 2

Lördag 7 juli
16.00, Samara: Kvartsfinal 3
20.00, Sotji: Kvartsfinal 4

Söndag 8 juli & måndag 9 juli
Vilodagar

Tisdag 10 juli
20.00, Sankt Petersburg: Semifinal 1

Onsdag 11 juli
20.00 Moskva: Semifinal 2

Lördag 14 juli
16.00, Sankt Petersburg: Bronsmatch

Söndag 15 juli
17.00, Moskva: Final

Till startsidan för VM.