Spelschema slutspel Fotbolls-VM 2018

Frankrike blev världsmästare i fotboll 2018. Detta efter att ha besegrat Kroatien i en galen final med 4-2. Landets andra VM-guld efter segern på hemmaplan 1998. Grattis Frankrike! Belgien tog hem bronset efter att England besegrades med 2-0 i bronsmatchen.

Till startsidan för VM.

ÅTTONDELSFINALER

Lördag 30 juni
16.00, Kazan: Frankrike-Argentina, 4-3
20.00, Sotji: Uruguay-Portugal, 2-1

Söndag 1 juli
16.00, Moskva: Spanien-Ryssland, 4-5 (efter straffar)
20.00, Nizjnij Novgorod: Kroatien-Danmark, 3-2 (efter straffar)

Måndag 2 juli
16.00, Samara: Brasilien-Mexiko, 2-0
20.00, Rostov-na-Donu: Belgien-Japan, 3-2

Tisdag 3 juli
16.00, Sankt Petersburg: Sverige-Schweiz, 1-0
20.00, Moskva: Colombia-England, 3-4 (efter straffar)

Onsdag 4 juli & torsdag 5 juli
Vilodagar

KVARTSFINALER

Fredag 6 juli
16.00, Nizjnij Novgorod: Uruguay-Frankrike, 0-2
20.00, Kazan: Brasilien-Belgien, 1-2

Lördag 7 juli
16.00, Samara: Sverige-England, 0-2
20.00, Sotji: Ryssland-Kroatien, 5-6 (efter straffar)

Söndag 8 juli & måndag 9 juli
Vilodagar

SEMIFINALER

Tisdag 10 juli
20.00, Sankt Petersburg: Frankrike-Belgien, 1-0

Onsdag 11 juli
20.00 Moskva: Kroatien-England, 2-1 (efter förlängning)

BRONSMATCH

Lördag 14 juli
16.00, Sankt Petersburg: Belgien-England, 2-0

FINAL

Söndag 15 juli
17.00, Moskva: Frankrike-Kroatien, 4-2

Spelschema gruppspel Fotbolls-VM 2018

Här presenteras det kompletta spelschemat för fotbolls-VM i Ryssland. Observera att samtliga matchtider är angivna i svensk tid.

Till startsidan för VM.
Här kan du läsa mer om samtliga 32 lag.

VM-GRUPPSPEL

Svenska landslagets matcher
Måndag 18/6 kl. 14.00, Sverige-Sydkorea, 1-0
Lördag 23/6 kl. 20.00, Tyskland-Sverige, 2-1
Onsdag 27/6 kl. 16.00, Mexiko-Sverige, 0-3

Åttondelsfinal
3 juli 16:00: Sverige-Schweiz, 1-0

Kvartsfinal
7 juli 16:00: Sverige-England, 0-2
 

Torsdag 14 juni
17.00, Moskva: Grupp A, Ryssland-Saudiarabien, 5-0
Fredag 15 juni
14.00, Jekaterinburg: Grupp A, Egypten-Uruguay, 0-1
17.00, Sankt Petersburg: Grupp B, Marocko-Iran, 0-1
20.00, Sotji: Grupp B, Portugal-Spanien, 3-3
Lördag 16 juni
12.00, Kazan: Grupp C, Frankrike-Australien, 2-1
15.00, Moskva: Grupp D, Argentina-Island, 1-1
18.00, Saransk: Grupp C, Peru-Danmark, 0-1
21.00, Kaliningrad: Grupp D, Kroatien-Nigeria, 2-0
Söndag 17 juni
14.00, Samara: Grupp E, Costa Rica-Serbien, 0-1
17.00, Moskva: Grupp F, Tyskland-Mexiko, 0-1
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp E, Brasilien-Schweiz, 1-1
Måndag 18 juni
14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp F, Sverige-Sydkorea, 1-0
17.00, Sotji: Grupp G, Belgien-Panama, 3-0
20.00, Volgograd: Grupp G, Tunisien-England, 1-2
Tisdag 19 juni
14.00, Saransk: Grupp H, Colombia-Japan, 1-2
17.00, Moskva: Grupp H, Polen-Senegal, 1-2
20.00, Sankt Petersburg: Grupp A, Ryssland-Egypten, 3-1
Onsdag 20 juni
14.00, Moskva: Grupp B, Portugal-Marocko, 1-0
17.00, Rostov-na-Donu: Grupp A, Uruguay-Saudiarabien, 1-0
20.00, Kazan: Grupp B, Iran-Spanien, 0-1
Torsdag 21 juni
14.00, Samara: Grupp C, Danmark-Australien, 1-1
17.00, Jekaterinburg: Grupp C, Frankrike-Peru, 1-0
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp D, Argentina-Kroatien, 0-3
Fredag 22 juni
14.00, Sankt Petersburg: Grupp E, Brasilien-Costa Rica, 2-0
17.00, Volgograd: Grupp D, Nigeria-Island, 2-0
20.00, Kaliningrad: Grupp E, Serbien-Schweiz, 1-2
Lördag 23 juni
14.00, Moskva: Grupp G, Belgien-Tunisien, 5-2
17.00, Rostov-na-Donu: Grupp F, Sydkorea-Mexiko, 1-2
20.00, Sotji: Grupp F, Tyskland-Sverige, 2-1
Söndag 24 juni

14.00, Nizjnij Novgorod: Grupp G, England-Panama, 6-1
17.00, Jekaterinburg: Grupp H, Japan-Senegal, 2-2
20.00, Kazan: Grupp H, Polen-Colombia, 0-3
Måndag 25 juni
16.00, Volgograd: Grupp A, Saudiarabien-Egypten, 2-1
16.00, Samara: Grupp A, Uruguay-Ryssland, 3-0
20.00, Kaliningrad: Grupp B, Spanien-Marocko, 2-2
20.00, Saransk: Grupp B, Iran-Portugal, 1-1
Tisdag 26 juni
16.00, Moskva: Grupp C, Danmark-Frankrike, 0-0
16.00, Sotji: Grupp C, Australien-Peru, 0-2
20.00, Sankt Petersburg: Grupp D, Nigeria-Argentina, 1-2
20.00, Rostov-na-Donu: Grupp D, Island-Kroatien, 1-2
Onsdag 27 juni
16.00, Kazan: Grupp F, Sydkorea-Tyskland, 2-0
16.00, Jekaterinburg: Grupp F, Mexiko-Sverige, 0-3
20.00, Moskva: Grupp E, Serbien-Brasilien, 0-2
20.00, Nizjnij Novgorod: Grupp E, Schweiz-Costa Rica, 2-2
Torsdag 28 juni
16.00, Volgograd: Grupp H, Japan-Polen, 0-1
16.00, Samara: Grupp H, Senegal-Colombia, 0-1
20.00, Kaliningrad: Grupp G, England-Belgien, 0-1
20.00, Saransk: Grupp G, Panama-Tunisien, 1-2
Fredag 29 juni
Vilodag

Till startsidan för VM.
Så sänds fotbolls-VM i tv.